Pragniemy Szanownym Internautom zaprezentować związki Zakonu Franciszkańskiego z Perłą Misji, jak nazywana bywa Kustodia Ziemi Świętej – jednostka administracyjna wspólnoty franciszkanów, której członkowie opiekują się Miejscami Świętymi Palestyny i Bliskiego Wschodu. Początki tej misji sięgają czasów św. Franciszka. 

Franciszkanie należą do najliczniejszych istniejących na świecie zakonów męskich. Obok salezjanów księdza Bosko synowie św. Franciszka pracują na wszystkich kontynentach. Misyjne oblicze wspólnoty minoryckiej jawi się również teraz, u początków nowego tysiąclecia niezwykle wyraziste i prężne.

Wielka misyjna przygoda rozpoczęła się już u zarania ruchu franciszkańskiego. Dnia 5 maja 1217, podczas kończącej się pod Asyżem u Matki Bożej Anielskiej kapituły została podjęta decyzja o wysłaniu braci na misje. Brat Idzi wyrusza do Tunezji, brat Eliasz do Syrii. Franciszek postanawia podjąć się trudu apostolskiego we Francji, z której pochodziła jego matka Pika i dokąd po sukno jeździł jego ojciec Pietro Bernardone. 

Cały znany ówczesny świat został przez franciszkanów podzielony na prowincje. Postanowienia te wynikały z prorockiego i ekumenicznego ducha Franciszka. Skoro Ewangelia, tzn. Dobra Nowina, dotyczyć miała każdego człowieka, bracia mniejsi nie mogli zwlekać z dawaniem o niej świadectwa w czterech stronach świata – wszystkim narodom. 

Podczas następnej kapituły, nazywanej przez historiografię franciszkańską Kapitułą Namiotów, bo w nich właśnie mieli nocować przybyli do Porcjunkuli minoryci, zadecydowano o kolejnych wyprawach misyjnych. Naśladowcy Franciszka wybierali się, by głosić Ewangelię Nawrócenia do Niemiec, Francji, na Węgry i do afrykańskiego Maroka. Ci ostatni – Berard i jego towarzysze z Marrakeszu – mieli ponieść śmierć męczeńską z rąk muzułmanów, stając się pierwszymi męczennikami Zakonu Franciszkańskiego. 

Póki co jest rok 1219. Całkiem niedawno Franciszek otrzymał papieskie błogosławieństwo dla swojej Reguły. Fama jego świętości i nieukrywana chęć wysłania niektórych braci do Ziemi Świętej przyciągnęły do Asyżu spory tłum chętnych do misjonarskiej pracy. Święty przeczuwa rychłe rozprzestrzenienie się Zakonu. Franciszkańscy misjonarze wkrótce dotrą do Rosji, Chin, Egiptu, Persji i Palestyny. Musiał przeczuwać, iż wysyła swoich odzianych w brązowe habity towarzyszy jak owce pomiędzy wilki. Sytuacja przypominała trochę tę z Wieczernika w dniu Pięćdziesiątnicy, kiedy Apostołowie rozpoczęli rozmawiać z przybyłymi do Jerozolimy na święto Paschy przedstawicielami diaspory żydowskiej z całego basenu Morza Śródziemnego, a nawet z krajów Środkowego Wschodu i Afryki. Było widać pierwsze oznaki nowej wiosny w Kościele, nowej wiosny w świecie. Prości zakonnicy otwierali się na tchnienie Ducha. 

Pragniemy Szanownym Internautom zaprezentować związki Zakonu Franciszkańskiego z Perłą Misji, jak nazywana bywa Kustodia Ziemi Świętej – jednostka administracyjna wspólnoty franciszkanów, której członkowie opiekują się Miejscami Świętymi Palestyny i Bliskiego Wschodu. Początki tej misji sięgają czasów św. Franciszka.

Nasze szkice ilustrowane będą obrazami włoskiego malarza Paolo Gaidano (1861-1916). Artysta ten nigdy nie odwiedził Ziemi Świętej; w życiu swym nigdy nie widział prawdziwego Beduina. Bogactwo jego wyobraźni i kunszt pędzla został jednak doceniony i seria ogromnych obrazów – 200 na 300 cm każdy – przygotowanych na międzynarodową wystawę sztuki sakralnej w Turynie w 1898 trafiła najpierw do Watykanu, a następnie do klasztoru franciszkańskiego Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie. Z całej serii wybierzemy tylko niektóre. Reprodukcje przygotował autor szkiców. 

o. Abraham Sobkowski ofm

Paolo Gaidano, Kapituła Namiotów, 1897, olej na płótnie, 200x300, refektarz klasztoru Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie.

© 2017 Franciszkanie Zabrze. All Rights Reserved.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! templates by Engine Templates