pogrzeb_900x300.jpg 

 

Śmierć często przychodzi nieoczekiwania i stawia przed nami pytanie – jak załatwić pogrzeb? Sytuacja jest o tyle trudna, że jest to czas niezwykle bolesny, jednak bez względu na to, trzeba dopełnić wszystkich formalności pogrzebowych. Warto wiedzieć, jak działać, aby organizacja pochówku przebiegła sprawnie i bez dodatkowego stresu. Oto kilka istotnych informacji:

  • Pierwszym i najważniejszym dokumentem, który należy pozyskać po śmierci bliskiej osoby jest karta zgonu. To właśnie ona pozwala uruchomić wszelkie inne procedury, które są niezbędne do organizacji pogrzebu. Kartę zgonu uzyskuje się bezpłatnie, a wypisuje ją lekarz, który stwierdził zgon.

  • Z kartą zgonu należy udać się do wybranego zakładu pogrzebowego, w którym dowiemy się jak załatwić pogrzeb. W celu zawarcia umowy z zakładem pogrzebowym trzeba przedstawić kartę zgonu oraz dowód osobisty zmarłego, a w przypadku dziecka akt urodzenia.

  • Ważną kwestią podczas organizacji pogrzebu jest załatwienie spraw związanych z pochówkiem. Dlatego, że nasza parafia nie ma swojego cmentarza, w tym celu należy skontaktować się z administracją wybranego cmentarza, wybrać miejsce pochówku i wstępnie ustalić dzień i godzinę pogrzebu.

  • Śmierć bliskiej osoby należy zgłosić w urzędzie stanu cywilnego! Składa się tam wniosek o wystawienie aktu zgonu, z którym później należy udać się do kancelarii parafialenj, celem załatwienia formalności związanych z liturgią pogrzbową i konduktem na cmentarz. Sprawy pogrzebowe można załatwić o każdej porze, bez wględu na harmonogram pracy kancelarii, w tym celu należy się udać do furty klasztornej.

  • O wyznaczonym terminie pogrzebu należy powiadomić rodzinę i przyjaciół zmarłego.

  • Można również skreślić kilka słów podziękowań, które w imieniu zmarłego zostaną odczytane przez kapłana w czasie liturgii pogrzebowej. Najlepiej, aby te podziękowania były króciutkie i skromne. Pamiętaj jednak, że kościół jest miejscem publicznym, a kapłan jest osobą obcą dla zmarłego, dlatego dobrze będzię jeśli podziękowania nie będą ckliwe, lecz oficjalne. Dlatego unikaj wszelkich zdrobnień, zwłaszcza w imionach, a także długich wyliczanek, komu i za co dziekujęmy. Poniżej znajduje się wzór podziękowania, z którego warto skorzystać.

 

 

Przykładowe podziękowania:

 

W imieniu zmarłego/ej (imię osoby zmarłej) chciałbym podziękować żonie/mężowi (imię współmałżonka) - za wspólne lata przeżyte w małżeństwie, dzieciom zmarłego: córce (imię córki) synowi (imię syna) z rodzinami, całej Rodzinie, krewnym, przyjaciołom, znajomym, sąsiadom oraz wszystkim tym, którzy z potrzeby serca uczestniczyli w tej liturgii pogrzebowej.

© 2017 Franciszkanie Zabrze. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates