intencje-1024x455.jpg

 

Czy warto zamawiać Mszę Świętą?

 

Mszą święta posiada tak wielką wartość, że gdyby na jednej szali położono wszystkie cnoty i dobre uczynki wszystkich ludzi i wszystkich Aniołów, a nawet Królowej Aniołów i ludzi – gdyby zebrano razem tę cześć i miłość, jaką Bogu mogą oddawać wszystkie stworzenia przez całą wieczność – gdyby Bóg stworzył tysiąc innych światów i zaludnił je milionami Serafinów wielbiących i błogosławiących Stwórcę, wszystko nie byłoby Panu tak miłe i nie przyniosłoby Mu tyle chwały, ile jedna Msza święta: w niej bowiem ofiaruje się sam Syn Boży Ojcu Niebieskiemu, a więc ofiara ta jest nieskończonej wartości. (Św. Józef S. Pelczar, Życie duchowne, czyli doskonałość chrześcijańska).

 

A więc patrząc na historię Kościoła, Tradycję, pisma i doświadczenie Świętych, odpowiedź na pytanie czy warto zamawiać Mszę Świętą? może być tylko jedna: zdecydowanie tak!

 

Eucharystia posiada tak wielką wartość, że wśród rzeczy stworzonych nie istnieje nic, z czym dałoby się ją porównać. Jedna Msza Święta przewyższa o wiele pozostałe nabożne praktyki, tak że żadne pobożne ćwiczenie nie może się z nią równać.

 

Wszystko to ma miejsce niezależnie od świętości i grzechów kapłana sprawującego Najświętszą Ofiarę, która ma nieskończoną wartość z racji nieskończonej godności Jezusa Chrystusa.

 

Jakie są rodzaje intencji mszalnych?

 

  • Indywidualna – jeden ksiądz odprawia jedną intencję na jednej Mszy Świętej. Taka intencja może być odprawiana w koncelebrze – ile intencji indywidualnych na jednej Mszy Świętej, tylu kapłanów przy ołtarzu;

 

  • Zbiorowa – jeden kapłan odprawia jedną Mszę Świętą, ale w kilku intencjach;

 

  • Gregoriańska – intencja odprawiana przez kolejnych 30 dni za jedną osobę zmarłą (niekoniecznie przez jednego kapłana). (Tradycja Mszy gregoriańskich ma swój początek w VII wieku, gdy papież Grzegorz Wielki opisał przypadek mnicha Justusa, po którego to śmierci wydał takie polecenie: Postaraj się, aby począwszy od dziś przez dni trzydzieści składana była w jego intencji Ofiara. Niech nie będzie dnia, w którym nie ofiarowano by zbawczej Hostii w intencji odpuszczenia jego win. Po trzydziestu dniach Justus ukazał się swemu bratu we śnie z wiadomością, że dostał się do nieba);

 

  • Do Dworu Niebieskiego – intencja podobna do gregoriańskiej, bo odprawiana przez kolejnych 30 dni, ale za jedną osobę żyjącą (niekoniecznie przez jednego kapłana).

 

  • Bezterminowa – jeśli zależy nam na Mszy Świętej, ale i tak na niej nie możemy być i nie jest dla nas istotny dzień i godzina jej sprawowania, możemy zamówić tzw. Mszę Świętą bezterminową. Takowa Msza Święta na pewno będzie odprawiona, ale kapłan, który będzie ją sprawował może to uczynić w dowolnym dniu, w dowolnym miejscu, o dowolnej porze.

 

Jak poprosić o odprawienie Mszy Świętej

we wskazanej intencji
w naszej parafii:

 

To proste! W tym celu zapraszamy do naszej furty klasztornej, aby tam wyrazić taką chęć. Prosimy pamiętać, że liczba kapłanów w naszym klasztorze jest ograniczona. Nie możemy jednego dnia odprawić nieskończenie wiele Mszy Świętych. Może się okazać, że wskazany przez Ciebie termin i godzina Mszy Świętej zostały już ofiarowane w innej intencji. Wówczas furtian pomoże Ci dobrać inny dogodny termin Mszy Świętej w wyznaczonej przez Ciebie intencji. Informacje jak sformułować intencję Mszy Świętej znajdziesz w osobnej zakładce.

 

 

 

Wierni, którzy chcieliby prosić o Mszę Świętą Gregoriańską lub Mszę Świętą do Dworu Niebieskiego, proszeni są o bezpośredni kontakt z ojcem Proboszczem. Takowa intencja zostaje przez niego rozpisana na kolejne 30 dni z podaniem godziny. Według tradycji, wierni przy okazji proszenia o Mszę Świętą  Gregoriańską lub do Dworu Niebieskiego, składają ofiarę będącą trzydziestokrotnym stypendium jednej Mszy Świętej.

© 2017 Franciszkanie Zabrze. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates